Elewacja domu – beton architektoniczny lub drewno. Co jest lepsze?

Elewacja domu – beton architektoniczny lub drewno. Co jest lepsze?

Dom bez odpowiedniej elewacji traci wiele nie tylko na estetyczności, ale również na wartości rynkowej. Dodatkowo chroni mury przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, jak również przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ludzi lub zwierzęta. Elewacja pełni ważne funkcje, musi więc być zarówno trwała, jak i zjawiskowa. Jaki materiał sprosta tym zadaniom?

Drewno – klasyczne piękno, o które trzeba ciągle dbać

Drewno może technicznie przetrwać nawet piętnaście lat, ale tylko wtedy, gdy regularnie je malujesz, czyścisz i naprawiasz. Wielu właścicieli domów wybiera drewno ze względu na jego walory estetyczne. Jeśli planujesz sprzedać nieruchomość, to bez względu na to, na jaki gatunek się zdecydujesz, na pewno przyspieszysz cały proces. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy po zamontowaniu elewacji z drewna przychodzi czas, kiedy trzeba dokonać pierwszych prac konserwacyjnych. W zależności od rodzaju drewna konieczność ta może nastąpić nawet po roku. Nie należy też jej lekceważyć, gdyż w przeciwnym razie zgnilizna, grzyby, termity i inne uszkodzenia szybko zniszczą elewację, czyniąc ją bezużyteczną i niebezpieczną dla murów. Choć drewno jest z reguły tanie i łatwe do zainstalowania, to jednak trzeba wziąć pod uwagę spore koszty utrzymania.

Beton architektoniczny – prosto, modnie, stylowo

Beton jest jednym z najtrwalszych materiałów dostępnych na rynku, zapewniając solidną, piękną elewację, przy minimalnym wysiłku związanym z konserwacją. Dodatkowo beton architektoniczny jest:

  • tani,
  • elastyczny,
  • łatwy w montażu,
  • niewrażliwy na gnicie, wiatr, deszcz,
  • odporny na rdzę,
  • niepodatny na działanie insektów.

 

Chociaż koszty instalacji są wysokie, to długa żywotność i minimalny wysiłek potrzebny do utrzymania betonu architektonicznego w dobrym stanie przez wiele lat to wynagradzają. Beton w podobnym stopniu co drewno wpływa na środowisko naturalne, z tą jednak różnicą, że można go ponownie wykorzystać, a przy produkcji nie powstają zbędne materiały.

Beton to także idealny sposób na ulepszenie Twojego domu i podniesienie jego wartości. Nowoczesne betonowe elewacje są dostępne w każdym kolorze i mogą zawierać szczegółowe projekty artystyczne. Materiał może przypominać cegły, winyl i drewniane ogrodzenia, nadając domowi tego samego uroku, bez żadnych słabych punktów i kosztów konserwacji. Beton można łatwo łączyć z innymi materiałami, więc jeśli chcesz drewniane, winylowe lub metalowe dodatki, możesz bez problemu wkomponować je w elewację.

previous arrow
next arrow
previous arrow
next arrow