Betonowy blat w kuchni – wady i zalety

Betonowy blat w kuchni – wady i zalety

Betonowe blaty są obecnie bardzo modne przez wzgląd na swoją niezwykłą urodę, funkcjonalność i uniwersalność. Są również wytrzymałe i przystępne cenowo w porównaniu do popularnych materiałów, takich jak kwarc czy granit. Jednak oprócz oczywistych zalet, jest kilka negatywnych aspektów blatów kuchennych i łazienkowych wykonanych z betonu.

Betonowe blaty – zalety

  • Unikalne piękno

Główną zaletą blatów betonowych jest ich piękno, niepowtarzalność i nowoczesny styl. Beton może być atrakcyjnie ukształtowany, barwiony i teksturowany na nieskończenie wiele sposobów.

  • Łatwe czyszczenie

Betonowe blaty są łatwe do czyszczenia, o ile zostały prawidłowo zainstalowane i uszczelnione. Ciepła woda z mydłem to najlepszy sposób na ich zmywanie. W przypadku większych zabrudzeń należy postępować zgodnie ze wskazówkami wykonawcy lub użyć środka czyszczącego o odpowiednim pH, który nie uszkodzi szczeliwa.

  • Wytrzymałość

Beton architektoniczny, z którego wykonane są blaty kuchenne i łazienkowe, jest niezwykle trwałym materiałem. Niegroźne są mu więc odkształcenia, pęknięcia czy uszczerbki spowodowane np. upadającym przedmiotem.

  • Uniwersalność

Blaty z betonu występują w licznych kolorach i wykończeniach, dzięki czemu można je dopasować do każdego stylu w pomieszczeniach. Dodatkowo o wiele łatwiej uzyskać płytę pod konkretny wymiar, nawet jeśli w pokoju pojawiają się niestandardowe krzywizny.

Betonowe blaty – wady

  • Problemy z instalacją

Przed rozpoczęciem należy upewnić się, że szafki są wystarczająco wytrzymałe, aby utrzymać ciężar betonowej płyty. Spora waga może okazać się również problematyczna podczas przenoszenia i montowania blatu.

  • Spękania

Niestrukturalne pęknięcia włoskowate występują niemal we wszystkich betonowych blatach. Instalacja ekspercka zminimalizuje ich powstawanie, ale nie może ich całkowicie powstrzymać. Zasadniczo wady te są ledwo zauważalne, a właściwa pielęgnacja i konserwacja betonowych blatów pomoże uniknąć ich pojawiania się w przyszłości.

  • Wrażliwość na ciepło

Umieszczanie gorących garnków lub patelni bezpośrednio na betonowych blatach może uszkodzić ich wierzchnią warstwę, podobnie jak ma to miejsce w przypadku drewna lub innych surowców. Łatwo jednak o tym zapomnieć, gdyż beton wielu osobom kojarzy się z termoodpornym tworzywem.

  • Odbarwienia

Ciecze, szczególnie jeśli są oleiste lub kwaśne, takie jak ocet, sok z cytryny lub czerwone wino, należy szybko zetrzeć z betonowych blatów, ponieważ mogą powodować trudne do usunięcia odbarwienia. Nawet ekspozycja trwająca zaledwie kilka minut może sprawić widoczne plamy. Aby się tego wystrzec, należy odpowiednio zaimpregnować betonowe blaty i powtarzać tę czynność co kilka lat.

previous arrow
next arrow
previous arrow
next arrow