Beton – idealny materiał dla miłośników nowoczesnych wnętrz

Beton – idealny materiał dla miłośników nowoczesnych wnętrz

Każdy chce, aby jego mieszkanie wyglądało modnie, a jednocześnie było również funkcjonalne. I choć trendy w architekturze zmieniają się co pewien czas, to jednak od wielu lat projektanci chętnie wykorzystują jeden materiał – beton. Można dzięki niemu uzyskać pokoje pełne kontrastów, a także stonowane i stylowe pomieszczenia, w których miło spędza się czas. Dlaczego beton tak dobrze wkomponowuje się w nowoczesne wnętrza?

Czym jest beton architektoniczny?

Wiele osób łączy beton jedynie z niewykończonymi budynkami. Niektórzy naprzemiennie używają słów „cement” i „beton”, co nie jest do końca poprawne. Cement jest proszkiem używanym do wytwarzania betonu. Wraz z wodą, pewnym rodzajem kruszyw skalnych i chemicznymi domieszkami, pozwala na uzyskanie finalnego produktu o różnej jakości i gęstości. Zazwyczaj beton znajduje się w domu jako część fundamentu, ścian, podpór, elewacji i w tej roli wykorzystywany jest od ponad dwóch tysięcy lat! Jednak ostatnio stał się popularnym materiałem również do dekoracji wnętrz. Jego wszechstronność, trwałość i elastyczność sprawiły, że można go używać do tworzenia efektownych ścian, podłóg, blatów, mebli i akcesoriów.

Skąd trend na beton architektoniczny?

Jest wiele powodów, dzięki którym beton architektoniczny cieszy się tak wielkim zainteresowaniem. Przede wszystkim wpisuje się w idee nowoczesnego życia, które zakładają, że przestrzeń życiowa ma być dopasowana do naszych potrzeb. Beton pozwala na uzyskanie wielorakich kształtów, więc można go dostosować nawet do najbardziej wymagających powierzchni. Dodatkowo wiele osób jest znudzonych tym, że większość mieszkań wygląda tak samo – można w nich znaleźć identyczne meble, ozdoby, akcesoria. Beton architektoniczny jest miłą odskocznią od tego stanu rzeczy, ponieważ nawet przy użyciu jednakowych płyt uzyskuje się zupełnie inne efekty. Nie można również zapominać o tym, że jest to produkt niezwykle trwały, który nawet po wielu latach wygląda dokładnie tak, jak podczas montażu.

Beton dla indywidualistów

Beton może być wykończony pigmentami w celu zapewnienia zintegrowanego koloru, a także być barwiony, polerowany i szlifowany. W zależności od struktury z powodzeniem znajduje swoje miejsce w łazienkach, kuchniach, salonach, a nawet w sypialniach. Choć jest dość surowym materiałem, to w połączeniu z innymi naturalnymi elementami stanowi spójny obraz, który nigdy nie wyjdzie z mody. Miłośnicy klasyki mogą komponować beton architektoniczny z drewnem, stalą lub szkłem, z kolei ci bardziej nowatorscy wolą parować go np. z plastykiem. W obu tych odsłonach prezentuje się świetnie!

previous arrow
next arrow
previous arrow
next arrow