Beton architektoniczny – łazienka XXI wieku

Beton architektoniczny – łazienka XXI wieku

W ciągu ostatniej dekady widzieliśmy, jak beton staje się architektonicznym trendem, który jest wykorzystywany we wszystkich pomieszczeniach. Ludzie, którzy zdecydowali się na betonowe dodatki, uwielbiają je. Są one nie tylko bardzo trwałe, ale można je również farbować, bejcować i uszczelniać, aby uzyskać wiele różnych wykończeń. Nie jest więc niespodzianką, że beton w łazienkach także cieszy się ogromną popularnością!

Industrialne ściany

Płytki betonowe można nakładać na ściany i podłogi, dokładnie tak, jak porcelanowe lub ceramiczne modele. Wstępnie uszczelnione płytki ułatwiają proces montażu i sprawiają, że cała konstrukcja jest odporna na plamy, łatwa do czyszczenia, a co najważniejsze – niezwykle trwała. Betonowe płytki dostępne są także w kolorach, dzięki czemu można stworzyć mozaikę lub inny niepowtarzalny wygląd. Pamiętaj, aby przeczytać o pielęgnacji i konserwacji poszczególnych płytek. Uszczelki, barwniki i inne zastosowania kolorystyczne różnią się w zależności od producenta i mają odrębne wymagania.

Wylewana podłoga

Wylana betonowa posadzka była od lat wykorzystywana w wzornictwie przemysłowym. Dopiero niedawno projektanci zdecydowali się przenieść ten pomysł do mieszkań, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Beton jest wytrzymałą, łatwą w utrzymaniu powierzchnią do dowolnego pomieszczenia w domu, jednak szczególnie dobrze prezentuje się w modernistycznych łazienkach. Betonowe podłogi są zazwyczaj oprawiane i wylewane na miejscu.

Unikalne kombinacje

Paruj powierzchnie betonowe z innymi materiałami, aby uzyskać unikalny wygląd i zastosowanie. Oświetlenie LED to doskonały przykład łączenia różnych tworzyw. Pozwala zmienić kolor ścian za pomocą jednego kliknięcia pilota, a dzięki temu można łatwo kontrolować nastrojem panującym w łazience. Kolejna kombinacja to dopasowanie betonu do naturalnego kamienia lub drewna. Wystarczy użyć wielkich betonowych płyt do wykończenia ściany, a na niej zawiesić lustro w dębowej ramie. Już taki zabieg pozwoli uzyskać spektakularny, ale jednocześnie i stylowy efekt.

Nowy beton – postępy w technologii

Beton zbrojony jest mocny, trwały i odporny na uszkodzenia. Obecnie powszechną praktyką jest tworzenie niestandardowych uchwytów lub akcesoriów z betonu zbrojonego włóknem szklanym lub GFRC. W przeciwieństwie do betonu zbrojonego stalą, włókno szklane można dodawać bezpośrednio do mieszanki betonowej. Dzięki temu gotowy produkt jest znacznie lżejszy i bardziej elastyczny oraz zapobiega pęknięciom i uszkodzeniom powodowanym przez sztywny charakter betonu. To pozwala na wykorzystywanie go w łazienkach praktycznie bez żadnych ograniczeń.