Agnieszka Grotkowska
UlicaSzymanowskiego 94/1
05-270Marki
Polska
sklep@ubetonowani.pl+48 883979686
iIość sztuk:0Razem0,00 PLN

Produkty w Twoim koszyku

iIość sztuk:0Razem0,00 PLN
Dostawa: PLN
Wysyłka
ubetonowaniuBetonowani BlogBeton architektoniczny w miastach
Beton architektoniczny w miastach

W latach 70. i 80. wielkie betonowe budynki zalały wszystkie miasta na globie. Materiał ten był wykorzystywany do konturowania wysokich bloków mieszkalnych i biurowców, a każde z nich wyglądały praktycznie tak samo. Nie dziwi więc fakt, że wielki powrót betonu architektonicznego w miejskiej estetyce odstrasza niektóre osoby, jednak trzeba pamiętać o tym, że nowoczesny beton może być najlepszą dekoracją w miastach.

Z brzydkich brył do dzieł sztuki

Pobudzenie gospodarcze, które miało miejsce po Zimnej Wojnie, odcisnęło piętno na wyglądzie miast z całego świata. Brakowało mieszkań, miejsc pracy, dogodnej infrastruktury. Sięgnięto więc po beton, który był tanim, a jednocześnie wytrzymałym oraz elastycznym materiałem, i tworzono z niego wszystko. Często projekty były powielane, chaotycznie rozłożone, niedopasowane do okolicznych budynków. Nieodpowiednie procesy budowlane i brak konserwacji sprawiły, że budynki szybko zaczęły wyglądać odpychająco ze swoimi licznymi spękaniami czy plamami spowodowanymi wilgocią. Przez kolejne dziesięciolecia starano się więc odchodzić od "bloków z wielkiej płyty", a ogromne osiedla przestały cieszyć się jakąkolwiek popularnością.

Aktualnie jednak wiele budynków, które są uważane za najpiękniejsze, powstają właśnie z betonu architektonicznego. To bowiem nie sam materiał, a brak koncepcji podczas planowania rozwoju miast i znikome umiejętności wykonawców i projektantów doprowadziły do porażki estetycznej w latach 80.

Przykłady udanych projektów z wykorzystaniem betonu architektonicznego można mnożyć, a jednym z nich jest budynek mieszkalny znajdujący się na warszawskiej Pradze. Jego autorzy otrzymali Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy w 2017 roku. Ten z pozoru prosty obiekt został idealnie dopasowany do okolicy, a także do pobliskiej drogi. Cała elewacja wykonana jest w nim z prefabrykowanego, barwionego na intensywny kolor betonu, a ciekawym dodatkiem jest to, że znajdują się na niej dekoracyjne żłobienia – postać syrenki czy nazwa ulicy. To wszystko pokazuje, że naprawdę nie trzeba wiele, by raz na zawsze oddemonizować beton architektoniczny w miastach.

Beton to nie tylko budynki

Beton jest nieodłącznym elementem wszystkich miast i nie należy wiązać go tylko z budynkami. Większość chodników, barierek, parkingów, schodów, podjazdów i innych niezbędnych dla infrastruktury elementów, jest tworzona właśnie z tego materiału. Dodatkowo coraz częściej projektanci sięgają po beton architektoniczny w celu zwiększenia atrakcyjności wizualnej danej okolicy. Panele betonowe pojawiają się na muzeach, szkołach, uczelniach wyższych czy szpitalach. Zabieg ten nie tylko pozwala na unowocześnienie niektórych struktur, ale również zapewnia długotrwałe powodzenie – innowacyjny beton jest niezwykle wytrzymały, a odpowiednio zamontowany może wytrzymać lata w niezmienionym stanie.

Czytaj więcej

Pięć powodów, dla których powinieneś pomyśleć o betonie w swoim domu
Betonowy blat w kuchni – wady i zalety
Dodaj stylu do swojego mieszkania dzięki meblom wykonanym z betonu
Beton – idealny materiał dla miłośników nowoczesnych wnętrz