Agnieszka Grotkowska
StreetSzymanowskiego 94/1
05-270Marki
Poland
sklep@ubetonowani.pl+48 883979686
quantity of pieces:0Subtotal0,00 PLN

Products in your basket

quantity of pieces:0Subtotal0,00 PLN
Delivery: PLN
Shipment
ubetonowaniuBetonowani BlogConcrete works of art - decorative tiles that make an impression

Czym jest "dekoracyjny beton"?

Betonowe płyty dekoracyjne wykorzystują technologię, która wspiera architektów w procesie projektowania, a także stanowi ważny punkt dla designerów. Używane są także w branży prefabrykatów betonowych do produkcji wysokiej jakości wzorzystych powierzchni betonowych. Konstruktorzy stosują je w fasadach, podłogach i ścianach tworzonych przemysłowo na szeroką skalę. Duża liczba zrealizowanych projektów z całego świata pokazuje ogromną gamę projektów, w których architekci mogą korzystać z dekoracyjnych płyt betonowych, czy to w budownictwie publicznym, mieszkalnym lub przemysłowym.

Wielkim autem takiego rozwiązania jest to, że każda płyta minimalnie różni się od siebie kolorem lub fakturą, więc układanie ich obok siebie zapewnia ciekawy efekt wizualny. Przy odrobinie planowania i przy wykorzystaniu zdolności artystycznych można więc uzyskać powierzchnię, która będzie przypominała obraz z galerii sztuki nowoczesnej. Wiele osób decyduje się np. na montaż płyt od jaśniejszych do ciemniejszych, co potęguje wrażenie głębi w pomieszczeniach, optycznie je powiększając.

Wytłaczane wzory na betonowych płytach dekoracyjnych

Różnice wynikające z charakteru betonu nie są jedynym wyjściem, aby uzyskać powierzchnię, która będzie mogła konkurować z działami sztuki. Jedną z najnowszych technik jest wytłaczanie wzorów, które mogą stanowić grafikę na pojedynczej płycie lub też składać się w większy obraz po ułożeniu całej kompozycji.

Polega ona na wylewaniu betonu na specjalnej membranie, która w odpowiednich obszarach ma rozłożony opóźniacz schnięcia. Nieutwardzona, bardziej miękka powierzchnia betonu jest myta pod wysokim ciśnieniem, odsłaniając drobne kruszywo. Rzeczywisty wzór lub obraz na powierzchni betonu wynika następnie z kontrastu między gładkim (lub jasnym) wykończeniem a odkrytym tworzywem. Do cementu można dodać barwne pigmenty, a materiały o różnych kolorach wykorzystuje się niejednokrotnie do dalszego ulepszania wzoru. Odlewanie elementów betonowych odbywa się w fabryce prefabrykatów, a membrany często są zamawiane lub tworzone we współpracy z renomowanymi artystami.

read more

Blog 1
Concrete worktop in the kitchen - advantages and disadvantages
Add style to your home with furniture made of concrete
Concrete - the perfect material for lovers of modern interiors